موتور جستجو چگونه کار می کند

موتور جستجو چگونه کار می کند
کار موتور جستجو به سه مرحله ، یعنی خزیدن (crawling)، ایندکس کردن (indexing) و بازیابی (retrieval) تقسیم می شود.

1) خزیدن

موتورهای جستجوگر خزنده وب یا عنکبوتها را برای دریافت اطلاعات از وبسایت ها  دارند.

وظیفه خزنده بازدید از یک صفحه وب ، خواندن آن و پیگیری لینک های سایر صفحات وب سایت است. هر بار که خزنده به یک صفحه وب مراجعه می کند ، یک نسخه از صفحه ایجاد می کند و URL خود را به فهرست اضافه می کند.

پس از افزودن URL ، مرتباً هر ماه یا دو ماه یکبار به وبسایت ها  مراجعه می کند تا به دنبال به روزرسانی یا تغییر درصفحات  ثبت شده  باشد.

۲) ایندکس ( فهرست کردن )

فهرست مانند یک کتاب عظیم است که شامل کپی از هر صفحه وب است که توسط خزنده دریافت می شود. در صورت تغییر هر صفحه وب ، خزنده کتاب را با محتوای جدید به روز می کند.

بنابراین ، این فهرست شامل URL صفحات وب مختلف است که توسط خزنده بازدید شده و شامل اطلاعاتی است که توسط خزنده جمع آوری شده است.

این اطلاعات توسط موتورهای جستجو استفاده می شود تا پاسخ های مربوط به سؤالات خود را در اختیار کاربران قرار دهد. اگر صفحه‌ای به ایندکس اضافه نشود ، در دسترس کاربران نخواهد بود.

3) بازیابی

این مرحله آخر است که در آن موتور جستجو مفیدترین و مرتبط ترین پاسخ ها را با یک ترتیب خاص ارائه می دهد.

موتورهای جستجوگر از الگوریتم هایی برای بهبود نتایج جستجو استفاده می کنند به گونه ای که فقط اطلاعات اصلی می توانند به کاربران نمایش داده شوند٫

به عنوان مثال. PageRank یک الگوریتم محبوب است که توسط موتورهای جستجو استفاده می شود.

این صفحات از طریق صفحات ثبت‌ شده در فهرست به نمایش گذاشته می‌شوند و آن صفحات وب را در صفحه اول نتایجی که فکر می‌کند بهترین هستند نشان می‌دهد.

منبع 


برچسب‌ها: